India – British ¼ Anna 1858 – Victoria Rare Coin #E-184
Original price was: ₹1,170.00.₹585.00Current price is: ₹585.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Location | India – British (British India) |
|---|---|
| Issuing company | East India Company |
| Queen | Victoria (1837-1901) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1857-1858 |
| Value | ¼ Anna (1⁄64) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Copper |
| Weight | 6.42 g |
| Diameter | 25 mm |
| Thickness | 1.8 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | Yes |
| Weight | .500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
World Note
Madagascar 2000 Ariary Banknote 2007 P93a UNC Commemorative Madagascar Action Plan 2007 to 2012
Coins (DELETING SOON)
Rs 5 Rupee New Coin RBI 100 coin Packet India Issue Biju Patnaik Kolkata Mint Issue Unique and Rare













Reviews
There are no reviews yet.