-43%
Russian 5 Kopecks 1767 – Catherine II EXTREMELY RARE BIG SIZE WEIGHT (APROX. 52.8 g ) COIN # 444
Original price was: ₹6,715.80.₹3,837.60Current price is: ₹3,837.60. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | Russia › Russian Empire (1547-1917) |
|---|---|
| Empress | Catherine II (Екатерина) (1762-1796) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1763-1796 |
| Value | 5 Kopecks (5 Копеек) (0.05) |
| Currency | Rouble (1700-1917) |
| Composition | Copper |
| Weight | 51.2 g |
| Diameter | 42 mm |
| Thickness | 4 mm |
| Shape | Round |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
Additional information
| Weight | .500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-60%
Original price was: ₹1,918.80.₹767.52Current price is: ₹767.52. only.
-85%
Original price was: ₹4,797.00.₹702.00Current price is: ₹702.00. only.
-50%
Coins (DELETING SOON)
Original price was: ₹383.76.₹191.88Current price is: ₹191.88. only.
-62%
Other Country
Original price was: ₹5,850.00.₹2,223.00Current price is: ₹2,223.00. only.

















Reviews
There are no reviews yet.