-70%
United Kingdom 50 Pence 2020 – Elizabeth II ; Brexit Rare Coin #E-88
Original price was: ₹585.00.₹175.50Current price is: ₹175.50. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
Celebrating British Diversity
Description
| Issuer | United Kingdom |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 2020 |
| Value | 50 Pence 0.50 GBP = INR 65 |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Copper-nickel (75% Cu, 25% Ni) |
| Weight | 8 g |
| Diameter | 27.3 mm |
| Thickness | 1.8 mm |
| Shape | Equilateral curve heptagon (7-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Issued | 17 October 2020 |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-92%
Original price was: ₹23,985.00.₹1,918.80Current price is: ₹1,918.80. only.
-28%
Original price was: ₹14,040.00.₹14,040.00Current price is: ₹14,040.00. only.
-84%
Original price was: ₹14,391.00.₹2,302.56Current price is: ₹2,302.56. only.
-5%
Original price was: ₹1,918.80.₹1,822.86Current price is: ₹1,822.86. only.














Reviews
There are no reviews yet.