Gold Coins Collection of British India
Victoria Queen Five Rupees
| Obverse : Portrait in Profile of Queen Victoria | Reversse : Value in English , year |
| Metal | Gold |
| Weight | 3.88 Gm |
| Size | 19.6 mm |
| Shape | Circular |
Victoria Queen Ten Rupees
| Obverse : Portrait in Profile of Queen Victoria | Reversse : Value in English , year |
| Metal | Gold |
| Weight | 7.77 Gm |
| Size | 22.4mm |
| Shape | Circular |
George V 15 Rupees
| Obverse : Portrait in Profile of King George V | Reversse : Value in English , year |
| Metal | Gold |
| Weight | 7.98Gm |
| Size | 22.2 |
| Shape | Circular |
George V Sovereign
| Obverse : Portrait in Profile of King George V | Reversse : George and The Dragon , Year |
| Metal | Gold |
| Weight | 7.98Gm |
| Size | 22. mm |
| Shape | Circular |
William IV One Mohur
| Obverse : Portrait in Profile of Queen Victoria, Year | Reversse : Lion Statant To Left in Front of Palm tree , Value in English Persion |
| Metal | Gold |
| Weight | 11.66 Gm |
| Size | 26 mm ( Size Varies ) |
| Shape | Circular |
Victoria Queen One Mohur
| Obverse : Portrait in Profile of Queen Victoria, Year | Reversse : Lion Statant To Left in Front of Palm tree , Value in English Persion |
| Metal | Gold |
| Weight | 11.66 Gm |
| Size | 26 mm ( Size Varies ) |
| Shape | Circular |
Victoria Queen One Mohur
| Obverse : Portrait in Profile of Queen Victoria, Year | Reversse : Lion Statant To Left in Front of Palm tree , Value in English Persion |
| Metal | Gold |
| Weight | 11.66 Gm |
| Size | 23 mm ( Size Varies ) |
| Shape | Circular |
Victoria Queen One Mohur
| Obverse : Portrait in Profile of Queen Victoria, Year | Reversse : Value in English Persion |
| Metal | Gold |
| Weight | 11.66 Gm |
| Size | 26 mm |
| Shape | Circular |
Victoria Queen One Mohur
| Obverse : Portrait in Profile of Queen Victoria, Year | Reversse : Value in English Persion |
| Metal | Gold |
| Weight | 11.66 Gm |
| Size | 26 mm |
| Shape | Circular |
Victoria Empress One Mohur
William IV Two Mohur
| Obverse : Portrait in Profile of King William IV | Reversse : Lion Statant To Left in Front of Palm tree , Value in English & Persion |
| Metal | Gold |
| Weight | 11.66 Gm |
| Size | 23 mm ( Size Varies ) |
| Shape | Circular |


