British-India (Bombay Presidency) 1 Pice – Shah Alam II Rare Coin #X- 45
Original price was: ₹702.00.₹351.00Current price is: ₹351.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Legend in Persian:Sana julus 37 Shah Alam badshah, within plain circle
Lettering: ٣٧
| Issuer | Bengal Presidency (British India) |
|---|---|
| Type | Standard circulation coins |
| Year | 1796 (1796-1827) |
| Value | 1 Paisa (1⁄64) |
| Currency | Rupee (1765-1835) |
| Composition | Copper |
| Weight | 6.4 g |
| Diameter | 23.1 mm |
| Shape | Round |
| Orientation | Medal alignment |
| Demonetized | Yes |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Graded Notes
Re 1 India Banknote Graded By PMG 64 Issue Year 1951 Signed By K G Ambegaonkar Very unique and Rare














Reviews
There are no reviews yet.