-40%
India – British ½ Rupee 1840 – Victoria Continuous legend Rare Silver High Grade Coin #C-26
Original price was: ₹11,700.00.₹7,020.00Current price is: ₹7,020.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Location | India – British (British India) |
|---|---|
| Issuing company | East India Company |
| Queen | Victoria (1837-1901) |
| Type | Standard circulation coins |
| Year | 1840 |
| Value | ½ Rupee |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Silver (.917) |
| Weight | 5.83 g |
| Diameter | 24.5 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Demonetized | Yes |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-80%
Original price was: ₹1,918.80.₹383.76Current price is: ₹383.76. only.
-28%
Coins (DELETING SOON)
Extremely Unique and Rare Rs 5 BHEL Mumbai Issue Very Limited and Scarce Issue
Original price was: ₹1,989.00.₹1,989.00Current price is: ₹1,989.00. only.













Reviews
There are no reviews yet.