Belgium 2 Euros 2008 – Albert II Human Rights Bimetallic Commemorative issue Rare Coin #E-109
Original price was: ₹585.00.₹351.00Current price is: ₹351.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
60th Anniversary of the Universal Declaration of Human Rights
| Issuer | Belgium |
|---|---|
| King | Albert II (1993-2013) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 2008 |
| Value | 2 Euros 2 EUR = INR 224 |
| Currency | Euro (2002-date) |
| Composition | Bimetallic: nickel brass clad nickel centre in copper-nickel ring |
| Weight | 8.5 g |
| Diameter | 25.75 mm |
| Thickness | 2.2 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
AKAM
Rs 10 Rupee New Coin RBI 100 Coin 75 Year Of Independence Packet India Issue 2023 Mumbai Mint Ltd













Reviews
There are no reviews yet.