-40%
France 2 Euros 2023 Rugby World Cup 2023 Bimetallic Commemorative issue Rare Coin #E-108
Original price was: ₹585.00.₹351.00Current price is: ₹351.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | France |
|---|---|
| Period | Fifth Republic (1958-date) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 2023 |
| Value | 2 Euros 2 EUR = INR 224 |
| Currency | Euro (2002-date) |
| Composition | Bimetallic: nickel brass clad nickel centre in copper-nickel ring (Core: 75% Cu, 20% Zn, 5% Ni Ring: 75% Cu, 25% Ni) |
| Weight | 8.50 g |
| Diameter | 25.75 mm |
| Thickness | 2.2 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-67%
Original price was: ₹1,439.10.₹479.70Current price is: ₹479.70. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-75%
Original price was: ₹1,918.80.₹479.70Current price is: ₹479.70. only.
-40%
Notes (DELETING SOON)
Rs 50 India Banknote I G Patel Without Flag Issue Collectible Quality
Original price was: ₹1,170.00.₹702.00Current price is: ₹702.00. only.













Reviews
There are no reviews yet.