-60%
New
Spain 1000 Pesetas Rare Washed Lowest Condition Note #B2
Original price was: ₹585.00.₹234.00Current price is: ₹234.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | Spain |
|---|---|
| Issuing entity | Bank of Spain (Banco de España) |
| King | Juan Carlos I (1975-2014) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Year | 1992 |
| Value | 1000 Pesetas (1000 ESP) |
| Currency | Peseta (1868-2001) |
| Composition | Paper |
| Size | 130 × 65 mm |
| Shape | Rectangular |
| Technique | Intaglio, Lithography |
| Demonetized | 1 January 2002 |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-50%
Graded Notes
Rs 2 India Banknote Graded By PMG 64 Issue B N Adarkar Commemorative Issue Very unique and Rare
Original price was: ₹8,634.60.₹4,317.30Current price is: ₹4,317.30. only.
-70%
Original price was: ₹959.40.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-85%
Original price was: ₹4,797.00.₹702.00Current price is: ₹702.00. only.
-28%
Coins (DELETING SOON)
Original price was: ₹1,989.00.₹1,989.00Current price is: ₹1,989.00. only.










Reviews
There are no reviews yet.