-40%
British – India (Freedom and Honour of King) George V (1914-1919) GEM UNC Medal With Clip#E-71
Original price was: ₹2,925.00.₹1,755.00Current price is: ₹1,755.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Bust of king George V facing left
Script: Latin
Description
| Location | India – British (British India) |
|---|---|
| King | George V (1910-1936) |
| Type | Commemorative medals |
| Year | 1919 |
| Composition | Brass |
| Weight | 9.56 g |
| Diameter | 31.76 mm |
| Thickness | 1.8 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Demonetized | Yes |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-64%
Original price was: ₹959.40.₹345.38Current price is: ₹345.38. only.
-40%
Original price was: ₹1,918.80.₹1,151.28Current price is: ₹1,151.28. only.
-50%
Original price was: ₹959.40.₹479.70Current price is: ₹479.70. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.













Reviews
There are no reviews yet.