Portuguese-India ¼ Tanga 1901( Charles I Lisboa mint) Rare Coin #E-54
Original price was: ₹702.00.₹351.00Current price is: ₹351.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Bust to right, date in roman numerals below.
| Issuer | Portuguese India |
|---|---|
| King | Charles I (Carlos I) (1889-1908) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1901-1903 |
| Value | ¼ Tanga = 3 Réis (1⁄64) |
| Currency | Rupia (1880-1958) |
| Composition | Bronze |
| Weight | 6.4 g |
| Diameter | 25.5 mm |
| Thickness | 1.7 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Graded Notes
Rs 2 India Banknote Graded By PMG 65 Issue B N Adarkar Commemorative Issue Very unique and Rare













Reviews
There are no reviews yet.