-46%
India 1 Anna 1954 Rare Coin #E-8
Original price was: ₹760.50.₹409.50Current price is: ₹409.50. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Asoka lion pedestal
Description
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1950-1954 |
| Value | 1 Anna (1⁄16) |
| Currency | Rupee (1950-1957) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 3.88 g |
| Diameter | 21.0 mm |
| Thickness | 1.57 mm |
| Shape | Scalloped (with 12 notches) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-80%
Original price was: ₹1,918.80.₹383.76Current price is: ₹383.76. only.
-28%
Coins (DELETING SOON)
Extremely Unique and Rare Rs 5 BHEL Mumbai Issue Very Limited and Scarce Issue
Original price was: ₹1,989.00.₹1,989.00Current price is: ₹1,989.00. only.












Reviews
There are no reviews yet.