-50%
New
Princely state of ( Bahawalpur) ¼ Anna (1940) Sadiq Mohammed Khan V Rare Coin #X- 46
Original price was: ₹702.00.₹351.00Current price is: ₹351.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Bust of Sadiq Mohammed Khan V left, legend in English surrounds, AD date below
Description
| Issuer | Princely state of Bahawalpur (Indian Local and Princely states) |
|---|---|
| Type | Standard circulation coins |
| Year | 1359 (1940) |
| Calendar | Islamic (Hijri) |
| Value | ¼ Anna (1⁄64) |
| Currency | Rupee |
| Composition | Bronze |
| Weight | 4.8 g |
| Diameter | 25.3 mm |
| Thickness | 1.33 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-70%
Original price was: ₹2,878.20.₹865.80Current price is: ₹865.80. only.
-67%
Original price was: ₹1,439.10.₹479.70Current price is: ₹479.70. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-85%
Original price was: ₹959.40.₹143.91Current price is: ₹143.91. only.












Reviews
There are no reviews yet.