1 Dollar Queen Elizabeth II Coronation of King George VI Silver Proof Issue Unique and Rare
Original price was: ₹23,025.60.₹8,634.60Current price is: ₹8,634.60. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Bermuda (British Overseas Territories) |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Non-circulating coins |
| Year | 1996 |
| Value | 1 Dollar 1 BMD = INR 90 |
| Currency | Dollar (1970-date) |
| Composition | Silver (.925) |
| Weight | 28.28 g |
| Diameter | 38.6 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Round |
| Technique |
| Issuer | Bermuda (British Overseas Territories) |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Non-circulating coins |
| Year | 1996 |
| Value | 1 Dollar 1 BMD = INR 90 |
| Currency | Dollar (1970-date) |
| Composition | Silver (.925) |
| Weight | 28.28 g |
| Diameter | 38.6 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Round |
| Technique |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
World Note
Guinea 500 Francs from 2017 features a woman in a headscarf World Banknote UNC Unique and rare
111111 -1000000
Rs 10 India Banknote Solid Fancy Number 444444 Gem Unc Top Collection Small Font Issue











Reviews
There are no reviews yet.