-38%
Australia 2 Dollars 2024 (Charles III) Rare Commemorative Coloured Coin#X-21
Original price was: ₹614.13.₹380.25Current price is: ₹380.25. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
Paralympics
Description
| Issuer | Australia |
|---|---|
| Issuing entity | Australia Post |
| King | Charles III (2022-date) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 2024 |
| Value | 2 Dollars 2 AUD = INR 134 |
| Currency | Dollar (1966-date) |
| Composition | Aluminium bronze (92% Copper, 6% Aluminium, 2% Nickel, Pad Printed) |
| Weight | 6.6 g |
| Diameter | 20.5 mm |
| Thickness | 3.2 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Coloured, Milled |
| Orientation | Medal alignment |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-92%
Original price was: ₹23,985.00.₹1,918.80Current price is: ₹1,918.80. only.
-33%
Original price was: ₹14,391.00.₹9,594.00Current price is: ₹9,594.00. only.
-50%
Original price was: ₹4,796.04.₹2,397.54Current price is: ₹2,397.54. only.
-45%
Original price was: ₹2,129.40.₹1,170.00Current price is: ₹1,170.00. only.














Reviews
There are no reviews yet.