-62%
Chile 100 Pesos 2014 Rare Bimetallic Coin #E-119
Original price was: ₹467.88.₹175.50Current price is: ₹175.50. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Chile |
|---|---|
| Period | Republic (1818-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 2001-2023 |
| Value | 100 Pesos 100 CLP = INR 11 |
| Currency | Peso (1975-date) |
| Composition | Bimetallic: nickel brass centre in aluminium-nickel bronze ring (Core: 70% Copper, 15% Nickel, 15% Zinc. Ring: 92% Copper, 6% Aluminium, 2% Nickel) |
| Weight | 7.58 g |
| Diameter | 23.5 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-46%
Notes (DELETING SOON)
Original price was: ₹2,493.48.₹1,343.16Current price is: ₹1,343.16. only.
-78%
Original price was: ₹4,797.00.₹1,053.00Current price is: ₹1,053.00. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-90%
Original price was: ₹1,918.80.₹191.88Current price is: ₹191.88. only.














Reviews
There are no reviews yet.