-70%
German Democratic 20 Mark 1972 – Friedrich von Schiller Commemorative issue Rare UNC Coin # I-59
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,968.00.₹588.00Current price is: ₹588.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
Friedrich von Schiller
Description
| Issuer | German Democratic Republic (Germany) |
|---|---|
| Period | Democratic Republic (1949-1990) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 1972 |
| Value | 20 Mark (20 DDM) |
| Currency | Mark (1948-1990) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 15 g |
| Diameter | 33 mm |
| Thickness | 2.38 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | 30 June 1990 |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-25%
Coins (DELETING SOON)
Original price was: ₹15,743.02.₹11,808.00Current price is: ₹11,808.00. only.
-85%
Original price was: ₹1,968.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.
-70%
Original price was: ₹1,968.00.₹590.40Current price is: ₹590.40. only.
-40%
Original price was: ₹19,680.00.₹11,808.00Current price is: ₹11,808.00. only.














Reviews
There are no reviews yet.