-70%
Jersey 50 Pence 2006 – Elizabeth II Rare Coin #E-90
Original price was: ₹585.00.₹175.50Current price is: ₹175.50. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | Jersey (British Crown dependencies) |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1998-2016 |
| Value | 50 Pence 0.50 JEP = INR 65 |
| Currency | Pound (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 8 g |
| Diameter | 27.3 mm |
| Shape | Equilateral curve heptagon (7-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-50%
World Note
Bosnia & Herzegovina 1 Million Dinara on 25 Dinara Banknote 1993 P35b UNC Unique and Rare
Original price was: ₹9,594.00.₹4,797.00Current price is: ₹4,797.00. only.
-55%
Original price was: ₹1,918.80.₹863.46Current price is: ₹863.46. only.
-67%
Original price was: ₹1,755.00.₹585.00Current price is: ₹585.00. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.











Reviews
There are no reviews yet.