South Africa 1 Rand 1980 SUID AFRIKA Rare Coin #N-377
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹858.00.₹208.00Current price is: ₹208.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | South Africa |
|---|---|
| Period | Republic (1961-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1977-1989 |
| Value | 1 Rand 1 ZAR = INR 5.16 |
| Currency | Rand (1961-date) |
| Composition | Nickel |
| Weight | 12.0 g |
| Diameter | 31.0 mm |
| Thickness | 2.2 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
Commemorative Coins
Rs 5 India Gov Issue 1965 Golden Jubilee Operations Issue 2015 Circulating Strike Blister Pack











Reviews
There are no reviews yet.