-50%
Tunisia 50 Millimes 1996 (non-magnetic) Rare Coin#E-141
Original price was: ₹351.00.₹175.50Current price is: ₹175.50. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Inscription and dates within the centre circle of design
Description
| Issuer | Tunisia |
|---|---|
| Period | Republic (1957-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1380-1430 (1960-2009) |
| Calendar | Islamic (Hijri) |
| Value | 50 Millimes (ملّيم) 0.050 TND = INR 1.65 |
| Currency | Dinar (1958-date) |
| Composition | Brass |
| Weight | 6 g |
| Diameter | 25 mm |
| Thickness | 1.64 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-70%
Original price was: ₹959.40.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-75%
Original price was: ₹1,918.80.₹479.70Current price is: ₹479.70. only.
-90%
Original price was: ₹1,918.80.₹191.88Current price is: ₹191.88. only.
-15%
Original price was: ₹2,340.00.₹1,989.00Current price is: ₹1,989.00. only.













Reviews
There are no reviews yet.