United Kingdom 1 Penny 1901 (Victoria ) Rare Coin #E-36
Original price was: ₹468.00.₹234.00Current price is: ₹234.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Older diademed and veiled portrait (‘Old Head’) of Queen Victoria left, legend around, designer’s initials below bust.
| Issuer | United Kingdom |
|---|---|
| Queen | Victoria (1837-1901) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1895-1901 |
| Value | 1 Penny (1⁄240) |
| Currency | Pound sterling (1158-1971) |
| Composition | Bronze |
| Weight | 9.45 g |
| Diameter | 30.8 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Graded Notes
Rs 2 India Banknote Graded By PMG 65 Issue B N Adarkar Commemorative Issue Very unique and Rare












Reviews
There are no reviews yet.