United Kingdom 25 New Pence 1977 (Elizabeth II Silver Jubilee) Rare Commemorative Coin#E-145
Original price was: ₹702.00.₹351.00Current price is: ₹351.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
25th anniversary of accession of Queen Elizabeth II
| Issuer | United Kingdom |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Non-circulating coins |
| Year | 1977 |
| Value | 25 Pence 0.25 GBP = INR 32 |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 28.28 g |
| Diameter | 38.61 mm |
| Thickness | 3.2 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
World Note
Pakistan 20 Rupees from 2022 features Mohammed Ali Jinnahm World Banknote UNC Unique and rare














Reviews
There are no reviews yet.