-70%
United Kingdom 50 Pence 2016 – Elizabeth II ; European Union Rare Coin #E-86
Original price was: ₹585.00.₹175.50Current price is: ₹175.50. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
25th anniversary of UK membership in the European Union
Description
| Issuer | United Kingdom |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Years | 1998-2009 |
| Value | 50 Pence 0.50 GBP = INR 65 |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 8 g |
| Diameter | 27.3 mm |
| Thickness | 1.78 mm |
| Shape | Equilateral curve heptagon (7-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-88%
Original price was: ₹1,918.80.₹234.00Current price is: ₹234.00. only.
-18%
Original price was: ₹2,129.40.₹1,755.00Current price is: ₹1,755.00. only.
-70%
Original price was: ₹959.40.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.













Reviews
There are no reviews yet.