-70%
United Kingdom 50 Pence 2020 – Elizabeth II ; Brexit Rare Coin #E-87
Original price was: ₹585.00.₹175.50Current price is: ₹175.50. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
Britain’s exit from the European Union
Description
| Issuer | United Kingdom |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Years | 2019-2020 |
| Value | 50 Pence 0.50 GBP = INR 65 |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 8 g |
| Diameter | 27.3 mm |
| Shape | Equilateral curve heptagon (7-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Issued | 31 January 2020 |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-90%
Original price was: ₹1,918.80.₹191.88Current price is: ₹191.88. only.
-85%
Original price was: ₹4,797.00.₹702.00Current price is: ₹702.00. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.











Reviews
There are no reviews yet.