England 5 Pound Elizabeth II Old Issue Rare Note #B2
Original price was: ₹2,338.48.₹1,168.83Current price is: ₹1,168.83. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Brown and green on multicolour underprint; serial numbers red/green and blue.
Queen Elizabeth II at right, Britannia in the hologram at left.
| Issuer | England (United Kingdom) |
|---|---|
| Issuing bank | Bank of England |
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 2002-2016 |
| Value | 5 Pounds (5 GBP) |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 135 × 70 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.













Reviews
There are no reviews yet.