-60%
Italy 1000 Lire Verdi Rare LOWEST PRICE NOTE
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹492.00.₹196.80Current price is: ₹196.80. only.
In stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
BUYER WILL RECEIVE DIFFERENT SERIAL NUMBER 1 NOTE****
Description
| Issuer | Italy |
|---|---|
| Issuing bank | Bank of Italy (Banca d’Italia) |
| Ruling authority | Republic (1946-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 1969-1981 |
| Value | 1000 Lire (1000 ITL) |
| Currency | Lira (1861-2001) |
| Composition | Paper |
| Size | 125 × 62 mm |
| Shape | Rectangular |
| Demonetized | 1 July 1986 |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-75%
Original price was: ₹1,968.00.₹492.00Current price is: ₹492.00. only.
-49%
111111 -1000000
Original price was: ₹58,056.00.₹29,520.00Current price is: ₹29,520.00. only.
-50%
Original price was: ₹984.00.₹492.00Current price is: ₹492.00. only.
-75%
Original price was: ₹1,968.00.₹492.00Current price is: ₹492.00. only.











Reviews
There are no reviews yet.