Pakistan 1000 Rupees Rare Note#B2
Original price was: ₹1,404.00.₹702.00Current price is: ₹702.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Dark blue color; Picture of Mohammed Ali Jinnah; Small flag of Pakistan on the right side below denomination written in Urdu
| Issuer | Pakistan |
|---|---|
| Issuing bank | State Bank of Pakistan (بینک دَولتِ پاکِستان) |
| Period | Islamic Republic (1956-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 2006-2026 |
| Value | 1000 Rupees 1000 PKR = INR 344 |
| Currency | Rupee (decimalized, 1961-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 155 × 65 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Other Country












Reviews
There are no reviews yet.