Russia 5 Rouble 1909 RARE LOWEST PRICE NOTE
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹984.00.₹246.00Current price is: ₹246.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
BUYER WILL RECEIVE DIFFERENT SERIAL NUMBER 1 NOTE RANDOM
| Issuer | Russia › Russian Empire (1547-1917) |
|---|---|
| Issuing bank | State Bank of the Russian Empire (Государственный банк Российской Империи) |
| Emperor | Nicholas II (1894-1917) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Year | 1909 (1909-1918) |
| Value | 5 Roubles (5 Рублей) |
| Currency | Rouble (1700-1917) |
| Composition | Paper |
| Size | 153 × 98 mm |
| Shape | Rectangular |
| Demonetized | Yes |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
Malawi Country 2004 Malawi Kwacha NGC Graded Unique and Rare













Reviews
There are no reviews yet.