Russian Empire 10 Roubles 1909 rare Note #B2
Original price was: ₹1,170.00.₹351.00Current price is: ₹351.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Russia › Russian Empire (1547-1917) |
|---|---|
| Issuing bank | State Bank of the Russian Empire (Государственный банк Российской Империи) |
| Emperor | Nicholas II (1894-1917) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Year | 1909 (1909-1917) |
| Value | 10 Roubles (10 Рублей) |
| Currency | Rouble (1700-1917) |
| Composition | Paper |
| Size | 175 × 105 mm |
| Shape | Rectangular |
| Issued | 1909 |
| Demonetized | Yes |
buyer will receive same as per image
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Commemorative Coins
Rs 100 Latest issue Tiger Project PROOF COIN 2023 Issue Limited Series Latest Hyderabad Mint
AKAM
Rs 10 Rupee New Coin RBI 10 Coin Lot 75 Year Of Independence Packet India Issue 2023 Mumbai Mint Ltd















Reviews
There are no reviews yet.