-50%
New
India (ancient) › Kushan Empire Tetradrachm – Vima Kadphises (Years 100-127) Rare Coin #E-190
Original price was: ₹1,170.00.₹585.00Current price is: ₹585.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Kushan Empire (India (ancient)) |
|---|---|
| Emperor | Vima Kadphises (Οοημο Καδφισης) (110-127) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 100-127 |
| Value | Tetradrachm (4) |
| Currency | Drachm |
| Composition | Copper |
| Weight | 17.23 g |
| Diameter | 27 mm |
| Shape | Round (irregular) |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
Additional information
| Weight | .500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-63%
Original price was: ₹959.40.₹351.00Current price is: ₹351.00. only.
-70%
Original price was: ₹959.40.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-62%
Other Country
Original price was: ₹5,850.00.₹2,223.00Current price is: ₹2,223.00. only.












Reviews
There are no reviews yet.