-52%
British India ¼ Anna 1939 George VI Rare UNC Coin #Z-186
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹429.00.₹208.00Current price is: ₹208.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Crowned head of George VI facing left
Description
| Issuer | India – British (British India) |
|---|---|
| Emperor | George VI (1936-1947) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1938-1940 |
| Value | ¼ Anna (1⁄64) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Bronze |
| Weight | 4.85 g |
| Diameter | 25.3 mm |
| Thickness | 1.50 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-50%
Original price was: ₹10,658.93.₹5,330.00Current price is: ₹5,330.00. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-70%
Original price was: ₹2,132.00.₹639.60Current price is: ₹639.60. only.













Reviews
There are no reviews yet.