British India 2 Anna 1944 George VI Rare Coin #D-116
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹429.00.₹208.00Current price is: ₹208.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Crowned head of George VI facing left
Lettering: GEORGE VI KING EMPEROR
| Issuer | India – British (British India) |
|---|---|
| Emperor | George VI (1936-1947) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1942-1944 |
| Value | 2 Annas (⅛) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Nickel brass |
| Weight | 5.74 g |
| Size | 25.3 mm |
| Thickness | 1.75 mm |
| Shape | Square with rounded corners |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
World Note
Indonesia 1,000 Rupiah from 2016 and features Tjut Meutia World Banknote UNC Unique and rare
Coins (DELETING SOON)
10 Gram 999 Pure Copper Chandrayan India Government Mint Hyderabad Edition Unique and Rare













Reviews
There are no reviews yet.