-50%
Delhi, Sultanate of 1 Tanka – Ala’ al-Din Muhammad Khilji EXTREMELY RARE SILVER COIN #95
Original price was: ₹11,698.83.₹5,848.83Current price is: ₹5,848.83. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Sultanate of Delhi (Indian Sultanates) |
|---|---|
| Sultan | Alauddin Khalji (1296-1316) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1296-1316 |
| Value | 1 Tanka |
| Currency | Tanka (1206-1526) |
| Composition | Silver |
| Weight | 10.8 g |
| Diameter | 28 mm |
| Thickness | 2.4 mm |
| Shape | Round (irregular) |
| Technique | Hammered |
| Demonetized | Yes |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-29%
British India Coins
STRAITS SETTLEMENTS 1 CENT Year 1889 “British Colony ” QUEEN VICTORIA **V. RARE** High Grade.
Original price was: ₹2,691.00.₹2,691.00Current price is: ₹2,691.00. only.
-58%
Original price was: ₹11,512.80.₹4,797.00Current price is: ₹4,797.00. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.














Reviews
There are no reviews yet.