India – British ½ Pice 1903 – Edward VII Coin # D -30
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹429.00.₹208.00Current price is: ₹208.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | India – British (British India) |
|---|---|
| King | Edward VII (1901-1910) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1904-1910 |
| Value | ½ Paisa (1⁄128) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Bronze |
| Weight | 2.4 g |
| Diameter | 21.2 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Unc Proof Set
Extremely Rare Britain’s First Decimal Coins 15 Th February 1971 Year Set The Royal Mint England
Coins (DELETING SOON)
Coins (DELETING SOON)
Re 2 Republic India Commemarative Coin Issued in the Year 2003 Indian Railways Top Quality















Reviews
There are no reviews yet.