-52%
India – British 1⁄12 Anna 1908 – Edward VII rare Coin # D -35
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹396.00.₹192.00Current price is: ₹192.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | India – British (British India) |
|---|---|
| King | Edward VII (1901-1910) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1904-1910 |
| Value | 1⁄12 Anna (1⁄192) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Bronze |
| Weight | 1.6 g |
| Diameter | 17.5 mm |
| Thickness | 0.90 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-95%
Original price was: ₹1,968.00.₹98.40Current price is: ₹98.40. only.
-44%
Original price was: ₹8,856.00.₹4,920.00Current price is: ₹4,920.00. only.
-70%
Coins (DELETING SOON)
Original price was: ₹2,951.02.₹885.60Current price is: ₹885.60. only.
-85%
Original price was: ₹1,968.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.












Reviews
There are no reviews yet.