-60%
1 Annas 1936 – George V RARE COIN # I-217
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹512.50.₹205.00Current price is: ₹205.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | India – British (British India) |
|---|---|
| King | George V (1910-1936) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1912-1936 |
| Value | 1 Anna (1⁄16) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 3.8 g |
| Diameter | 20.5 mm |
| Thickness | 1.38 mm |
| Shape | Scalloped (with 12 notches) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-70%
Original price was: ₹2,050.00.₹615.00Current price is: ₹615.00. only.
-70%
Original price was: ₹1,025.00.₹307.50Current price is: ₹307.50. only.
-85%
Original price was: ₹2,050.00.₹307.50Current price is: ₹307.50. only.
-85%
Original price was: ₹2,050.00.₹307.50Current price is: ₹307.50. only.












Reviews
There are no reviews yet.