-50%
New
British-India 2 Annas 1896 (Victoria) Rare Silver Coin#E-293
Original price was: ₹1,872.00.₹936.00Current price is: ₹936.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Crowned head of Queen Victoria facing left
Script: Latin
Description
| Issuer | India – British (British India) |
|---|---|
| Queen | Victoria (1837-1901) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1862-1876 |
| Value | 2 Annas (⅛) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Silver (.917) |
| Weight | 1.46 g |
| Diameter | 15.7 mm |
| Thickness | 0.8 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-85%
Original price was: ₹4,797.00.₹702.00Current price is: ₹702.00. only.
-80%
Original price was: ₹1,918.80.₹383.76Current price is: ₹383.76. only.












Reviews
There are no reviews yet.