British-India Freedom and Honour of King 1914-1919 (George V) Rare Medal #X-36
Original price was: ₹4,446.00.₹2,925.00Current price is: ₹2,925.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Bust of king George V facing left
| Location | India – British (British India) |
|---|---|
| King | George V (1910-1936) |
| Type | Commemorative medals |
| Year | 1919 |
| Composition | Brass |
| Weight | 9.56 g |
| Diameter | 31.76 mm |
| Thickness | 1.8 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Demonetized | Yes |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
Coins (DELETING SOON)
Rs 75 Set India Government Issue Parliament Complex Extremely Unique and Rare PROOF












Reviews
There are no reviews yet.