-33%
Indian princely states › Kutch, 3 Dokda – George VI [Khengarji III] Rare UNC Coin #Z-182
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,599.00.₹1,066.00Current price is: ₹1,066.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | Princely state of Kutch (Indian princely states) |
|---|---|
| Type | Standard circulation coins |
| Year | 1993 (1936) |
| Calendar | Vikram Samvat |
| Value | 3 Dokda (⅛ INK) |
| Currency | Kori (1586-1948) |
| Composition | Copper |
| Weight | 16.6 g |
| Diameter | 33.3 mm |
| Thickness | 2.6 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-70%
Original price was: ₹1,066.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-85%
World Note
Great Britain British Armed Forces 10 New Pence Banknote 1972 ND PM48 UNC 6th Series Unique and Rare
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-70%
Original price was: ₹1,066.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-90%
Original price was: ₹2,132.00.₹213.20Current price is: ₹213.20. only.

![Indian princely states › Kutch, 3 Dokda - George VI [Khengarji III] Rare UNC Coin #Z-182](https://coinbazzar.com/wp-content/uploads/2026/03/IMG_20260306_0032-1.jpg)
![Indian princely states › Kutch, 3 Dokda - George VI [Khengarji III] Rare UNC Coin #Z-182 - Image 2](https://coinbazzar.com/wp-content/uploads/2026/03/IMG_20260306_0033-1.jpg)









Reviews
There are no reviews yet.