-50%
New
Indian Local and Princely states › Bikanir, ¼ Anna 1895 – Victoria Rare Coin #E-183
Original price was: ₹1,170.00.₹585.00Current price is: ₹585.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Princely state of Bikanir (Indian Local and Princely states) |
|---|---|
| Empress | British India › Victoria (1876-1901) |
| Maharaja | Ganga Singh (1887-1943) |
| Type | Standard circulation coins |
| Year | 1895 |
| Value | ¼ Anna (1⁄64) |
| Currency | Rupee |
| Composition | Copper |
| Weight | 6.35 g |
| Diameter | 25.36 mm |
| Thickness | 1.70 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
Additional information
| Weight | .500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-54%
Other Country
Original price was: ₹5,850.00.₹2,691.00Current price is: ₹2,691.00. only.
-44%
Graded Notes
Re 1 India Banknote Graded By PMG 64 Issue Year 19511 Signed By K G Ambegaonkar Very unique and Rare
Original price was: ₹8,634.60.₹4,797.00Current price is: ₹4,797.00. only.
-90%
Original price was: ₹1,918.80.₹191.88Current price is: ₹191.88. only.
-70%
Original price was: ₹959.40.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.












Reviews
There are no reviews yet.