-50%
British India ½ Pice (1895) Victoria Rare Coin #I-292
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹858.00.₹429.00Current price is: ₹429.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | India – British (British India) |
|---|---|
| Queen | Victoria (1837-1901) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1885-1901 |
| Value | ½ Paisa (1⁄128) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Copper |
| Weight | 3.2 g |
| Diameter | 21 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-50%
Graded Notes
Rs 2 India Banknote Graded By PMG 64 Issue B N Adarkar Commemorative Issue Very unique and Rare
Original price was: ₹9,594.00.₹4,797.00Current price is: ₹4,797.00. only.
-80%
Original price was: ₹5,330.00.₹1,066.00Current price is: ₹1,066.00. only.
-80%
Original price was: ₹2,132.00.₹426.40Current price is: ₹426.40. only.
-70%
Original price was: ₹1,066.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.













Reviews
There are no reviews yet.