Indian princely states › Dhar, ¼ Anna 1887 – Victoria [Anand Rao Pawar III] Rare Coin #Z-169
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹5,330.00.₹2,132.00Current price is: ₹2,132.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Princely state of Dhar (Indian princely states) |
|---|---|
| Empress | British India › Victoria (1876-1901) |
| Type | Standard circulation coins |
| Year | 1887 |
| Value | ¼ Anna (1⁄64) |
| Currency | Rupee |
| Composition | Copper |
| Weight | 6 g |
| Diameter | 25.4 mm |
| Shape | Round |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Error or Misprints Notes
India 500 Rupees 2010 D Subbarao Extra Paper Error Note Ex Rare #1
Notes (DELETING SOON)
Rs 10 India Banknote 1970s Issue Signed By S Jagganathan B inset Aunc Plus Rare
Fancy Number Notes
Re 1 India Banknote Graded Commemorative Issue Signed By I G Patel PMG Graded 65 Unique and Rare

![Indian princely states › Dhar, ¼ Anna 1887 - Victoria [Anand Rao Pawar III] Rare Coin #Z-169](https://coinbazzar.com/wp-content/uploads/2026/03/IMG_20260306_0029-1.jpg)
![Indian princely states › Dhar, ¼ Anna 1887 - Victoria [Anand Rao Pawar III] Rare Coin #Z-169 - Image 2](https://coinbazzar.com/wp-content/uploads/2026/03/IMG_20260306_0030-1.jpg)











Reviews
There are no reviews yet.