Re 1 RBI Seal 100 Coin Pouch 2017 Noida Mint Top Luster Diamond Mark Definitive Issue
Original price was: ₹1,170.00.₹585.00Current price is: ₹585.00. only.
In stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Re 1 RBI Seal 100 Coin Pouch 2017 Noida Mint Top Luster Diamond Mark Definitive Issue
🏷️ Highly Collectible 2017 Noida Mint Coin
⭐ Iconic Ashoka Pillar Lion Capitol Design
💰 Valuable Addition to Your Collection
🚀 Rare Piece from Republic India Era
✅ Stainless Steel Composition
Features
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic India |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 2011-2019 |
| Value | 1 Rupee (1 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Stainless steel |
| Weight | 3.76 g |
| Diameter | 21.93 mm |
| Thickness | 1.45 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | |
| References |
ObverseAshoka Pillar Lion Capitol with the country name on both sides Lettering: ReverseDenomination and date below Rupee symbol flanked by Lotus flowers and the date above the mintmark at the bottom Lettering: Translation: EdgeSmooth, reeded or segmented (2 segments per 25 reeds) |
Step back in time with this exquisite 2017 Noida Mint Re 1 RBI Seal 100 Coin Pouch. Crafted from stainless steel with a top luster finish, this definitive issue coin features the iconic Ashoka Pillar Lion Capitol on the obverse and a unique design on the reverse with a Rupee symbol flanked by Lotus flowers. Minted during the Republic India era, this standard circulation coin holds a denomination of 1 Rupee and weighs 3.76g with a diameter of 21.93mm. The smooth edge adds to its allure, making it a must-have for any collector or enthusiast. This rare piece comes with a rich historical background and is a valuable addition to any collection. Indulge in the beauty of numismatics and own a piece of India’s heritage with this remarkable coin.
| Weight | 600 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 4 cm |
| Denomination | |
| Mint | |
| Condition | |
| Metal | |
| Signature |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Republic India Coins
An Extra Ordinary Special Limited Issue Of India Government Mint Mumbai The Ashtamangal CN Proof
Commemorative Coins
500 Francs Cameroon Very Unique Ultra Rare Pure Silver Ganesha Coin Minitage 300 pcs only Ultra Rare















Reviews
There are no reviews yet.