Rs 5 Jagath Guru Issue Blister Pack Very Unique and Rare
Original price was: ₹1,439.10.₹575.64Current price is: ₹575.64. only.
In stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Year | 2006 |
|---|---|
| Value | 5 Rupees (5 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Stainless steel |
| Weight | 6.03 g |
| Diameter | 22.9 mm |
| Thickness | 2.13 mm |
| Shape | Round |
Commemorative issue
Narayana Gurudev
Obverse
Asoka Lion pedestal, denomination below
Lettering:
भारत INDIA
सत्यमेव जयते
रूपये 5 RUPEES
Reverse
Shree Narayana Gurudev bust facing
Lettering:
जगत गुरु श्री नारायणा गुरुदेव
JAGATH GURU SREE NARAYANA GURUDEV
Edge
Security edge
| Weight | 900 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
| Denomination | |
| Mint | |
| Condition | |
| Metal |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
World Note
Turkey 10 Lira features Mustafa Kemal Ataturk has an A-prefix World Banknote UNC Unique and rare











Reviews
There are no reviews yet.