-40%
UNITED KINGDOM 20 PENCE COIN
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹319.80.₹191.88Current price is: ₹191.88. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | United Kingdom |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 2007 |
| Value | 20 Pence 0.20 GBP = INR 24 |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 5 g |
| Diameter | 21.4 mm |
| Thickness | 1.7 mm |
| Shape | Equilateral curve heptagon (7-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | 00 kg |
|---|---|
| Dimensions | 00 × 00 × 00 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-80%
Original price was: ₹2,132.00.₹426.40Current price is: ₹426.40. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-40%
Coins (DELETING SOON)
France One Fourth Euro Paavo Nurmi Summer Olympics Issue 2024 Unique and Rare
Original price was: ₹3,250.00.₹1,950.00Current price is: ₹1,950.00. only.
-33%
Original price was: ₹15,990.00.₹10,660.00Current price is: ₹10,660.00. only.













Reviews
There are no reviews yet.