-45%
Guernsey 25 Pence 1977 – Elizabeth II Silver Jubilee; Silver Proof Rare Commemorative coin with box
Original price was: ₹23,400.00.₹12,870.00Current price is: ₹12,870.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Guernsey |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Non-circulating coins |
| Year | 1977 |
| Value | 25 Pence 0.25 GGP = INR 32 |
| Currency | Pound (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Silver (.925) |
| Weight | 28.2759 g |
| Diameter | 38.5 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-70%
Original price was: ₹959.40.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.















Reviews
There are no reviews yet.