India 5 Rupees (1945-1995) FAO Noida Mint UNC Coin#AA-90
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,800.00.₹960.00Current price is: ₹960.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
50 Years of FAO
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 1995 |
| Value | 5 Rupees (5 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 9 g |
| Diameter | 23 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
World Note
Cambodia 100 Riel from 2014 features King Father as a young monk World Banknote UNC Unique and rare
Coins (DELETING SOON)
111111 -1000000
PMG Graded EPQ 65 World Bank Note Cuba 1 UN PESO Issue Very Unique and Rare Low Serial 22












Reviews
There are no reviews yet.