-47%
New
India 5 Rupees 1995 (50 Years – United Nations) Noida Mint UNC Coin#AA-88
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,800.00.₹960.00Current price is: ₹960.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
50 Years – United Nations
Description
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 1995 |
| Value | 5 Rupees (5 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 9.18 g |
| Diameter | 23 mm |
| Thickness | 2.9 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹1,968.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.
-85%
Original price was: ₹1,968.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.
-70%
Original price was: ₹984.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.
-67%
111111 -1000000
Original price was: ₹14,760.00.₹4,920.00Current price is: ₹4,920.00. only.














Reviews
There are no reviews yet.