-60%
New
India 5 Rupees 2003 Dadabhai Naoroji Commemorative issue Rare Coin #E-162
Original price was: ₹585.00.₹234.00Current price is: ₹234.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 2003 |
| Value | 5 Rupees (5 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 9 g |
| Diameter | 23 mm |
| Thickness | 2.9 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | .500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-63%
Original price was: ₹1,918.80.₹702.00Current price is: ₹702.00. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-90%
Original price was: ₹1,918.80.₹191.88Current price is: ₹191.88. only.











Reviews
There are no reviews yet.