-37%
New
India 75 Rupees 2010 Platinum Jubilee of RBI Commemorative Issue rare SILVER UNC Coin With Capsule
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹12,000.00.₹7,560.00Current price is: ₹7,560.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Non-circulating coins |
| Year | 2010 |
| Value | 75 Rupees (75 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Silver (.500) |
| Weight | 35 g |
| Diameter | 42 mm |
| Thickness | 2.5 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-95%
Original price was: ₹1,968.00.₹98.40Current price is: ₹98.40. only.
-44%
Original price was: ₹8,856.00.₹4,920.00Current price is: ₹4,920.00. only.
-70%
Coins (DELETING SOON)
Original price was: ₹2,951.02.₹885.60Current price is: ₹885.60. only.
-85%
Original price was: ₹1,968.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.
















Reviews
There are no reviews yet.